CV

Podstawowym elementem zrobienia na tyle dobrego wrażenia, aby możliwe było pozyskanie szansy na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną okazuje się komplet właściwie sformułowanych dokumentów. Wśród obowiązkowych jest oczywiście CV. O tym, jak powinno wyglądać profesjonalnie przygotowane curriculum vitae dowiesz się z dalszych części naszego poradnika.

Parę sekund
Jak mówią badania statystyczne, biorąc pod uwagę jak duże jest zainteresowanie publikowanymi ogłoszeniami o pracę, przeciętny rekruter ma jakieś sześć sekund na to, żeby zajrzeć w nadesłane mu dokumenty. Gdyby tak wnikliwie miał realizować analizę szczegółową wszystkich CV, jakie do niego trafiają, wybór odpowiedniego na daną pozycję kandydata trwałby latami. Dlatego też, jeżeli chcesz wyróżnić się na tle szeregu zupełnie nijakich, podobnych do siebie kandydatów, warto abyś przyłożył się solidnie do sporządzanego życiorysu.

Pierwsze wrażenie najważniejsze
Śmiało można wysunąć stwierdzenie, że pierwsze wrażenie wywierane przez być może przyszłego pracownika danej firmy uzależnione jest już od etapu rekrutowania, kiedy rekruter ma wgląd w dokumenty. Powinny one być przygotowane jak należy- wzorcowo, starannie, estetycznie, nie chaotycznie, być zwarte i spójne, nie stanowić powtórzenia siebie nawzajem, co bardzo często zdarza się w przypadku listu motywacyjnego oraz curriculum vitae. Pamiętajmy o stosownym podziale na sekcje, o zachowaniu przejść między akapitami czy działami, aby napisany nierzadko drobnym maczkiem druk nie zlewał się ze sobą.

Nie bez znaczenia
Istotne jest zachowanie pewnych wymogów edytorskich, a zatem ani nie za mała czcionka, tak, żeby na dokument nie trzeba było patrzeć przez lupę, ani wręcz odwrotnie- nienaturalne poszerzanie druku, żeby dokument sprawiał wrażenie mocno rozbudowanego. Powinien to być wydruk czy też plik świetnie dopracowany, jeżeli chodzi o względy natury estetycznej. Sprawdź parę razy, czy po wydrukowaniu, czy też wysłaniu pliku, nie dochodzi do rozjechania się tekstu, a czy odstępy między fragmentami graficznymi są takie same w każdej części Twego życiorysu.