Rozmowa o pracę przez Internet, czyli video interview

Dzisiaj bardzo popularną formą oszczędności czasu poświęcanego na tradycyjne rozmowy kwalifikacyjne a także znaczącego przyspieszenia procesu rekrutacyjnego jest przeprowadzanie rozmów video. To świetna forma praktykowana przez coraz szersze grono rekruterów. Jest to sposobność rozszerzenia poszukiwań idealnego pracownika także poza obszar w którym znajduje się siedziba firmy. Z perspektywy potencjalnego kandydata na dane stanowisko to natomiast również ogromny komfort, bowiem może ubiegać się o wymarzoną pracę z pozycji własnego wygodnego fotela w domowym zaciszu. Trzeba jednak umiejętnie przygotować się na tak nietypowe interview, a o tym jak to zrobić dowiesz się z dalszych fragmentów.
Sprawdź czy działa
Aby nie powiedzieć kiedy coś nie wypali w połączeniu „złośliwość rzeczy martwych”, koniecznie sprawdź zanim dojdzie do rozmowy kwalifikacyjnej, czy na pewno dysponujesz sprzętem świetnie przygotowanym do sprostania takiemu interview. W tym celu kilka razy połącz się online z kimś innym, aby zobaczyć jaka jest jakość video, czy nie zacina i nie przerywa, nie ma ciągłego buforowania bądź czy kamerka w Twoim laptopie na pewno działa. Na niektórych komunikatorach umożliwiających realizację viedeo rozmów jest opcja przeprowadzeniu testu jako próby technicznej.
Pamiętaj o pewnych zasadach
To, że nie siedzisz stacjonarnie, twarzą w twarz, ze swoim rekruterem wcale nie oznacza, iż nie obowiązują Cię żadne normy zachowania zalecanego. Istnieje coś takiego jak internetowy savoir vivre, a więc warto wiedzieć, że nie my dzwonimy do headhuntera, zaś to on dzwoni do nas, że rekruter rozpoczyna dialog oraz go kończy, bo to on prowadzi rozmowę. Po stronie osoby wyższej rangą w rozmowie stoi przejęcie inicjatywy.