Kiedy wybierasz się na umówioną rozmowę kwalifikacyjną, koniecznie miej świadomość, aby właściwie się na niej zachowywać. Co mamy na myśli? Warto zwrócić uwagę na mowę ciała, jaka niewątpliwie okazuje się bardzo wymowna, zwłaszcza w tak stresujących sytuacjach, jak interview. Poniżej kilka sprawdzonych porad na temat pożądanych i niewskazanych gestów.
Uścisk dłoni
Można powiedzieć, że uścisk dłoni jest już pierwszym elementem wywarcia dobrego bądź złego wrażenia, a także powiedzenia czegoś o kandydacie zjawiającym się na rozmowie. Rekruter powinien pierwszy wyciągnąć dłoń i podać ją swemu rozmówcy, gdyż to on zaprasza na spotkanie, zarządza nim, uzależnia od siebie jego przebieg itd. Dlatego też nie wychylajmy się i nie starajmy na wyjść na przód za bardzo. Pamiętajmy, aby podanie dłoni nie było flegmatyczne, bo wtedy pokażemy, iż jesteśmy mało pewni siebie.
Postawa
Istotne jest także zwrócenie uwagi frezowanie CNC na to, jaką pozę przyjmujemy, decydując się na rozmawianie z naszym być może potencjalnym szefem. Nie powinniśmy usiadać na brzegu krzesła, bo to tylko pokazuje, że się stresujemy. Pewni siebie ludzie siadają wygodnie, rozluźniają się, nie garbią, mają klatkę piersiową wysuniętą do przodu. W ten sposób wyglądają na pewnych siebie. Nie chodzi tu oczywiście o lekceważące wobec partnera rozmowy rozsiadanie się zbyt leniwie na fotelu i emanowanie lekceważącym stosunkiem do przeprowadzającego interview.
Gestykulacja
Bardzo dużo na temat naszej osoby mówi odpowiednia gestykulacja, przez co rozumie się zarówno wykonywanie pewnych ruchów, jak także kontrolowanie się przy innych, aby ich w ogóle nie robić. Nie jest mile widziane wiercenie się na krześle, które jednoznacznie sugeruje nerwowość, ani też wysztywnienie w postaci bezruchu, bo to tylko ukazuje, że nie radzimy sobie z zaistniałą właśnie sytuacją stresową.