Rozmowa kwalifikacyjna – o co warto zapytać?

Nie tylko Ciebie będą pytać na rozmowie kwalifikacyjnej. Profesjonalne interview jak najbardziej wiązać się powinno z zadawaniem pytań rekrutującemu także przez kandydata. O co wskazane jest, aby chcieć się dowiedzieć? Spójrz poniżej.
Nie bój się
Nie ma się co obawiać o to, że zrobisz złe wrażenie, kiedy zamiast ograniczenia się do udzielania odpowiedzi na trafiające do Ciebie pytania, postanowisz dodatkowo sam o coś podpytać. Wskazuje to wręcz odwrotnie – na to, że jesteś człowiekiem bardzo poważnie podchodzącym do danego stanowiska, że rzeczywiście na tej pracy Ci zależy i nie przyszedłeś tu pozostać biernym. Jeżeli będziesz pytać rozsądnie i sensownie, jak najbardziej możesz polepszyć swe szanse na pozyskanie tej pracy.
O co zapytać?
Można wyróżnić kilka kategorii zapytań kierowanych do potencjalnego przyszłego szefa. Może to być na przykład szereg zagadnień związanych z technicznymi sprawami dotyczącymi pracy na danym stanowisku. Rozumie się przez to sposób rozliczania nadgodzin, ewentualne premie i ich warunki, to czy praca jest też w weekend, kiedy można byłoby rozpocząć pracę, czy będą w grę wchodziły nadgodziny, czy mowa wyłącznie o pracy stacjonarnej, czy też jest może sposobność podjęcia się pracy zdalnej, albo konieczne będzie okresowe wyjeżdżanie, a jeśli tak, to jak często one będą się odbywały?
Nie tylko pytania techniczne
Poza tym, warto również zadawać pytania nie tylko o kwestie techniczne, ale też dotyczące dodatkowych spraw, jakie nas interesują – czy firma posiada klimatyzację, organizuje wyjazdy firmowe, jak często są one planowane, czy jest obowiązujący dress code, czy wszyscy realizują obowiązki w osobnych pokojach, czy też siedziba pracy została stworzona jako klasyczne open space? Jeżeli odpowiednio wybierzesz moment na ich zadanie, jak najbardziej nie będzie to niewskazane.